Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Osm let starý snímek si získal po celém světě srdce mnoha diváků. A nejen jich. Americká filmová akademie ocenila film Zachraňte vojína Ryana několika Oscary. Konkrétně se jednalo o pět zlatých plešatých sošek a navíc ještě šest nominací. Steven Spielberg si tak odnesl cenu za nejlepší režii. Bohužel, dodnes se asi trošku špatně vyrovnává s faktem, že cena za nejlepší film mu unikla díky snímku Zamilovaný Shakespeare. Což ale není důležité, jako to, co se odehrává v samotném filmu, v němž hlavní roli ztvárnil skvělým způsobem Tom Hanks.

Obrazek

Snímek začíná slavnou scénou - vyloděním armády na Omaha Beach a následné nejméně půlhodinové bitvě, která nebere konce. Při prvním shlédnutí mě film naprosto odrovnal svojí atmosférou, Spielberg si s diváky pohrál takovým způsobem, jakoby sami byly vrženi do válečné vřavy a ono to funguje. Vše tak na vás zanechává velké emoce. Kostra děje však stojí na hledání posledního přeživšího vojáka Ryana, jehož tři bratři byli ve 2. světové válce při bojích zabiti a on jediný zbyl. Velení americké armády tak sestaví skupinku několika mužů (jimž velí právě Hanks), aby Ryana našli a bezpečně ho dovedli domů za jeho matkou.


Vedle Hankse si zahráli třeba Matt Damon (Dobrý Will Hunting, Bourne Supremacy), Ted Danson (sitcom Cheers), Tom Sizemore (skvělý seriál Prison Break), Vin Diesel (xXx) nebo Giovanni Ribisi (Přátelé).

Totálně vás dostane úchvatná kamera, kterou má na svědomí dvorní Spielbergův kameraman, polák Janusz Kaminski, jenž točí vše, co točí i Steven ;) Výbornou hudbu složil zase dvorní skladatel John Williams, který se v poslední době podílel na Mnichově a hlavně teď komponuje muziku pro čtvrtého Indiana Jonese.


O kvalitách snímku mimo jiné svědčí i to, že se na známém serveru IMDB umístil mezi 250 nejlepšími filmy všech dob, a to na výborném 64 místě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

víc

(bratrstvo, 26. 8. 2009 22:20)

nechci říct že ryan není není dobrý film je dobrý film ae u mě vede bratrstvo neohrožených ,ae mužem být rádi aespon za něaké válečné filmy myslim si že bych jich mělo být víc

K filmu

(Lolec, 20. 11. 2008 19:41)

Tak zaprvé podle skutečné události to není.
Za druhé film je to opravdu kvalitně zpracovaný ale je zde jasně vidět americká propaganda jak se starají o obyčejné vojáky.A za třetí víte kolik ve 2 světové válce muselo umřít vojáků co mělo více jak tři bratry ? Kdyby měli prokaždého posledního ze sourozenců poslat nějakou záchranu myslím že by američané v Evropě dlouho nepobyli.A navíc se mě nelíbí jak američaní dělají z němců úplné blbce kteří jen bezhlavě střílí a čekají až je nějaký americký rambo střelí do hlavy.

film zachrante vojaka ryana

(milan, 9. 6. 2008 9:12)

re:pohádka

(mára, 2. 1. 2008 5:22)

sice je to na natočený podle skutečný události, ale nevadí

Pohádka o Ryanovi

(Krieg, 13. 11. 2007 16:16)

Zpracování je celkem hezké, ale ten příběh je blbost až do nebe. Jestli, pane kolego, rozumíte historii druhé světové války, zajisté víte, že se nic takového, jako je záchrana jednoho vojína, stát nemohlo.

Mam rad 2.svetovou

(Ondra, 10. 9. 2007 13:34)

Ten film je zase nejlepsi v dejich 2.svetove valky.

film

(ivo, 10. 7. 2007 12:16)

je to nejlepsi film na celem svete.

Film

(Jituš, 6. 1. 2007 20:29)

Je to ouplně boží film a ten článek je taky dost dobrej.

Film

(Jituš, 6. 1. 2007 20:25)

Je to ouplně boží film a ten článek je taky dost dobrej.

film

(Laďas, 3. 12. 2006 15:29)

pěkný film

to je hustý

(Pájis, 4. 10. 2006 21:05)

je ro hustej film taova skutečnost.A celkem to tady de je to hustý fakt jo ja hledal info o snipr elite prej je to husta hra jo ja ji asi ztahnu přes torrent.cus

film

(Radim Váňa, 28. 8. 2006 11:09)

Už jsem to videl.

hodnoceni

(pvt.Kappanen, 17. 8. 2006 21:13)

Tady je to tu docela dobrý.